Star Pedigree

Star Pedigree brought to you by
Westbury Stud

Star Pedigree features on all New Zealand Thoroughbred Group and Listed races on Trackside 1 & 2 recognising the winning horse and the breeder of every stakes race throughout New Zealand.

2020-21 Season

Race Winner Breeding Breeder
Racing Tauranga Listed Team Wealleans Tauranga Classic Pop Star Princess Makfi x Queen Of Pop JML Bloodstock Ltd
Wanganui JC Listed Castletown Stakes Danger Strykes Astern x She Is Stryking Mrs D L McDonald & R G Mulcaster
Wanganui JC Listed AGC Training Stakes Supreme Heights Jimmy Choux x Summer Heights P Culpan, Mrs J M & W J Ewen, J A McIntyre & Mrs M Reid
Auckland RC Auckland Futurity Stakes Atullibigeal Street Boss x Kellys Ocean Jewel Mr R Harding
Rangitikei RC Rangitikei Gold Cup Belle Plaisir Proisir x Eden D G B Fell
Racing Rotorua Group 3 Campbell Infrastructure Rotorua Cup The Good Fight High Chaparral x Pravda Dame Sian Elias & H A Fletcher
Racing Rotorua Group 3 Rydges Rotorua Stakes Pop Star Princess Makfi x Queen Of Pop JML Bloodstock Ltd
Waikato RC Listed Waikato Equine Veterinary Centre 2YO Stakes Turn The Ace Turn Me Loose x Frescoes The Sunlight Trust
Canterbury JC Listed Daphne Bannan Memorial Great Easter Stakes Streak Of Power Power x Stracile Mrs K A & N J Auret
Canterbury JC Listed Berkley Stud Champagne Stakes Unusual Countess Unusual Suspect x Countessofdelgatie Mrs K A & N J Auret
Cambridge JC Group 3 Inglis Sales Cambridge Breeders Stakes Babylon Berlin All Too Hard x You Can't Say That Bloodstock Resources Ltd
Cambridge JC Group 2 Travis Stakes Pierina Savabeel x Quizzical Mrs I O'Shea & Waikato Stud Ltd
Feilding JC Listed Manawatu ITM Anzac Mile Mai Tai Atlante x Tropical Punch Llanhennock Trust
Canterbury JC Listed New Zealand Bloodstock Warstep Stakes Atishu Savabeel x Posy Waikato Stud Ltd
Canterbury JC Group 3 Coca-Cola Canterbury Gold Cup Beauden Bullbars x Belle Femme Ms J L Egan
Auckland RC Listed Champagne Stakes Lady Maroal Power x Lady Dehere Sir Patrick & Lady Hogan & Maroal Bloodstock Ltd
Auckland RC Group 2 Trelawney Stud Championship Stakes Hezashocka Shocking x Shezakiwi Mrs A A Corcoran
Auckland RC Group 2 Manco Easter Handicap Demonetization All Too Hard x Midnight Special Peters Investments Pty Ltd
Hawke's Bay RI Listed Power Turf Sprint Roch 'N' Horse Per Incanto x Rochfort Little Avondale Trust
Hawke's Bay RI Listed Power Farming Hawke's Bay Cup Big Mike Don Eduardo x Landvetter G S & Mrs S A Fausett
Waikato RC Group 1 Fiber Fresh NZ Thoroughbred Breeders' Stakes Avantage Fastnet Rock x Asavant Mr W Calder & Mrs K N Calder
Canterbury RC Listed Christchurch Casino Easter Cup Whale Song Ocean Park x Nadel Dame Waikato Stud Ltd
Canterbury RC Listed NZB Airfreight Stakes Atishu Savabeel x Posy Waikato Stud Ltd
Manawatu RC Group 3 Manawatu Breeders' Stakes Savy Yong Blonk Savabeel x Ampin Gartshore Bloodstock Ltd
Riverton RC Listed Carriers Arms Hotel Riverton Cup Our Boy Ritchie He's Remarkable x Miss Andrea L I Redshaw
Manawatu RC Listed Bramco Granite & Marble Flying Handicap Shadows Cast Per Incanto x Ages Past Miss C M Harris
Manawatu RC Group 3 Higgins Concrete Manawatu Classic Joy Alone Roc de Cambes x Optimum Note H Takaoka & S Toshiyuki
Manawatu RC Group 2 Awapuni Gold Cup Beauden Bullbars x Belle Femme Ms J L Egan
Manawatu RC Group 1 Courtesy Ford Manawatu Sire's Produce Stakes On The Bubbles Brazen Beau x More Bubbles Burnewang North Pastoral
Canterbury JC Group 3 Valachi Downs South Island Thoroughbred Breeders' Stakes Belle Fascino Per Incanto x Playing For Keeps Goodwood Stud Ltd
Racing Tauranga Group 2 Ultimate Mazda Japan Trophy Packing Rockstar Fastnet Rock x Anabandana Morning Rise Stud
Wellington RC Listed New Zealand St Leger Waisake Zed x Kincia Miss L E Jameson
Wellington RC Listed Lightning Handicap Grand Mayson Power x Java Silk E E Yule & Co Ltd
Wellington RC Group 3 Cuddle Stakes Coventina Bay Shamexpress x Coventina EVB Ltd
Wellington RC Group 2 Wellington Guineas Need I Say More No Nay Never x Bo Bardi Burnewang North Pastoral
Wellington RC Group 1 Al Basti Equiworld Dubai New Zealand Oaks Amarelinha Savabeel x Hopscotch Waikato Stud Ltd
Auckland RC Group 1 Barfoot & Thompson Auckland Cup Ocean Billy Ocean Park x Cool Storm Kirkwall Thoroughbreds Ltd & W K Pomare
Auckland RC Group 1 Bonecrusher New Zealand Stakes Melody Belle Commands x Meleka Belle Mrs N M Leicester
Auckland RC Group 1 Sistema Stakes Sword Of State Snitzel x In The Vanguard Go Bloodstock
Auckland RC Listed Fasttrack Mufhasa Stakes Need I Say More No Nay Never x Bo Bardi Burnewang North Pastoral
Auckland RC Group 3 McKee Family Sunline Vase Amarelinha Savabeel x Hopscotch Waikato Stud Ltd
Auckland RC Group 3 Haunui Farm King's Plate Entriviere Tavistock x Marcey's Belt K & Mrs K A Gray
Auckland RC Group 1 Vodafone NZ Derby Rocket Spade Fastnet Rock x Affairoftheheart Sun Kingdom
Otago RC Listed NZB Insurance Stakes The Gift Power x Trust Sir Patrick & Lady Hogan
Hawke's Bay RI Group 2 Little Avondale Lowland Stakes Llanacord Contributer x L'Accord Simms Davison & Mrs J C Hewitt
Matamata RC Listed Kaimai Stakes Paisley Park Azamour x Musical Magic Christini Bloodstock Ltd
Matamata RC Group 3 Waikato Stud Slipper Sword Of State Snitzel x In The Vanguard Go Bloodstock
Matamata RC Group 2 Matamata Breeders' Stakes Bonny Lass Super Easy x Posh Bec Sandy Moore
Otaki Maori RC Group 1 WFA Classic Avantage Fastnet Rock x Asavant Mr W Calder & Mrs K N Calder
Southland RC Listed Southland Guineas Chokito Vespa x Pretty Woman Fairdale & Goodwood Studs
Auckland RC Group 2 Avondale Cup Robusto Zed x Adriatico Jomara Bloodstock Ltd
Auckland RC Group 2 Avondale Guineas Rocket Spade Fastnet Rock x Affairoftheheart Sun Kingdom
Waikato RC Group 2 David & Karyn Ellis Fillies Classic Amarelinha Savabeel x Hopscotch Waikato Stud Ltd
Waikato RC Group 2 Legacy Lodge Waikato Guineas Tokorangi Redwood x Agent Ziva C R & Mrs G D Dando
Waikato RC Group 1 Herbie Dyke Stakes Royal Performer Medicean x Quadri Lady Legard
Waikato RC Group 1 BCD Group Sprint Avantage Fastnet Rock x Asavant Mr W Calder & Mrs K N Calder
Wairarapa RC Listed Wairarapa Thoroughbred Breeders' Stakes Tabata Savabeel x Splitsecond Waikato Stud Ltd
Taranaki RC Listed Fasttrack Insurance Oaks Prelude Spine Tingle Super Easy x Myback Llanhennock Trust
Taranaki RC Group 3 Powerworx Taranaki Cup Vernanme O'Reilly x Bohemian Blues K J HIckman, Mrs M R & V Trillo
Taranaki RC Group 3 Woburn Farm 2YO Classic Magneto Showcasing x Trivial Pursuit G B & Mrs L A Morton
Otago RC Listed Dunedin Guineas Showemhowitsdone Showcasing x Jaffari G R Cunningham & Miss A Parfonova
Otago RC Listed Dunedin Gold Cup Madam De Soir Raise The Flag x Grace De Soir B W & J R Phillips
Otago RC Group 3 White Robe Lodge Weight For Age Belle Fascino Per Incanto x Playing For Keeps Goodwood Stud Ltd
Canterbury JC Listed Speight's Timaru Stakes All About Magic Showcasing x Rosecroft S J Rathgen
Wellington RC Group 3 Wellington Cup Waisake Zed x Kincia Miss L E Jameson
Wellington RC Group 3 Desert Gold Stakes Force Of Will Power x Sade Go Bloodstock Australia Pty Ltd
Wellington RC Group 1 Thorndon Mile Melody Belle Commands x Meleka Belle Mrs N M Leicester
Gore RC Listed Liquorland Gore Guineas Showemhowitsdone Showcasing x Jaffari G R Cunningham & Miss A Parfonova
Auckland RC Listed Karaka Million 3YO Classic Aegon Sacred Falls x Toss Up Waikato Stud Ltd
Auckland RC Listed Karaka Million 2YO On The Bubbles Brazen Beau x More Bubbles Burnewang North Pastoral
Auckland RC Group 3 Brighthill Farm Concorde Handicap Entriviere Tavistock x Marcey's Belt K & Mrs K A Gray
Auckland RC Group 3 Cambridge Stud Almanzor Trophy Need I Say More No Nay Never x Bo Bardi Burnewang North Pastoral
Auckland RC Group 2 Westbury Classic Levante Proisir x Island Doy L Williams
Wellington RC Listed Wellesley Stakes Quattro Quinta Darci Brahma x Quintette K W Fenton-Ellis, Nearco Stud Ltd, D Peacocke & Waihi Livestock
Wellington RC Group 3 Wellington Seamarket Anniversary Handicap Super Strike Super Easy x Southern Touch Mrs J L Hepi
Wellington RC Group 3 Trentham Stakes Our Hail Mary Ocean Park x Repenting Sir Patrick & Lady Hogan
Wellington RC Group 1 JR & N Berkett Telegraph Avantage Fastnet Rock x Asavant Mr W Calder & Mrs K N Calder
Wellington RC Group 1 Levin Classic Bonham Per Incanto x Fortune's Choice Little Avondale Stud
Auckland RC Listed Te Akau Gingernuts Salver Milford Savabeel x Etiquette Waikato Stud Ltd
Marton JC Listed Japac Marton Cup Beauden Bullbars x Belle Femme Mrs J L Egan
Auckland RC Group 3 City of Auckland Cup Savy Yong Blonk Savabeel x Ampin Gartshore Bloodstock Ltd
Auckland RC Group 2 Rich Hill Mile Showoroses Showcasing x Rodrigo Rose P J & Mrs S G Walker
Auckland RC Group 2 SkyCity Auckland Guineas Rocket Spade Fastnet Rock x Affairoftheheart Sun Kingdom
Auckland RC Group 2 Valachi Downs Royal Stakes Needle And Thread Makfi x Fleece Mr KJ Hickman
Auckland RC Group 2 Barneswood Farm Eclipse Stakes Imperatriz I Am Invincible x Berimbau Raffles Dancers (N Z)Pty Ltd
Auckland RC Group 1 Sistema Railway Avantage Fastnet Rock x Asavant Mr W Calder & Mrs KN Calder
South Canterbury RC Listed Craigmore Timaru Cup Gallant Boy Gallant Guru x Mega Babe P E Smith
Otago RC Listed Hazlett Stakes Open Sheezallmine Super Easy x Bast Mrs J M & T M Henderson
Auckland RC Listed Hallmark Stud Handicap Vamos Bebe I Am Invincible x Hurtle Myrtle Segenhoe Thoroughbreds Australia Pty Ltd
Auckland RC Listed Shaw's Wires Ropes Uncle Remus Stakes Brando Savabeel x Saoirise Fairdale Stud (2007) Ltd
Auckland RC Group 2 Jamieson Park Eight Carat Classic Amarelinha Savabeel x Hopscotch Waikato Stud Ltd
Auckland RC Group 1 Cambridge Stud Zabeel Classic Concert Hall Savabeel x Classic Legacy Mrs J L Egan
Manawatu RC Group 3 Manawatu Cup Hunta Pence No Excuse Needed x Vanitas Mrs B L & G W Thomas
Manawatu RC Group 2 Manawatu Challenge Stakes Tavi Mac Tavistock x Bellaroof Mrs A C & H S McCallum, S A Sharrock & Est Late R J Fleming
Waikato RC Group 3 J Swap Sprint Coventina Bay Shamexpress x Coventina EVB Ltd
Waikato RC Group 3 Skycity Hamilton Waikato Cup Ocean Billy Ocean Park x Cool Storm Kirkwall Thoroughbreds Ltd & W K Pomar
Waikato RC Group 2 Cal Isuzu Stakes Showoroses Showcasing x Rodrigo Rose P J & Mrs S G Walker
Manawatu RC Group 3 LawnMaster Eulogy Stakes Whimsical Savabeel x Chanel's Choice M Everett, N J Hoar & J Jackson
Auckland RC Group 3 Mitchell Family Bonecrusher Stakes Opalescence Showcasing x Fairy Story Haunui Farm LP
Wellington RC Group 2 Wakefield Challenge Stakes Stormy Telperion x Silent Night G D & Mrs H J Nicholls
Wellington RC Group 1 Rydges Wellington Captain Cook Stakes Rock On Wood Redwood x Rock On Rye J C O'Sullivan, P J Rudkin, K W Tabernacle, Ms A J White & Est late B A Skelton
Wanganui JC Listed Steelform Roofing Group Wanganui Cup Hunta Pence No Excuse Needed x Vanitas Mrs B L & G W Thomas
Auckland RC Listed Trevor Eagle Memorial 3YO Tellall Spill The Beans x Devil's Angel Mrs K Bond
Auckland RC Group 3 Eagle Technology Stakes Gino Severini Fastnet Rock x Green Castle Stonethorn Stud Farms Ltd
Levin RC Listed Levin Stakes Tavi Mac Tavistock x Bellaroof Mrs A C & H S McCallum, S A Sharrock & Est Late R J Fleming
Levin RC Group 3 Lucia Valentina Wellington Stakes Zee Falls Sacred Falls x Zelitist Chittick Investments Ltd
Counties RC Listed Fasttack Insurance 2YO Stakes Brix Sweynesse x Somethymesoon Brimin Lodge Pty Ltd, Mrs C J & P H Brown & J R Mugavin
Counties RC Listed Haunui Farm Counties Bowl Levante Proisir x Island Doy L Williams
Counties RC Group 3 Counties Cup In A Twinkling Fastnet Rock x Moment In Time Caradale Pty Ltd
Counties RC Group 2 Dunstan Feeds Auckland Thoroughbred Breeders' Stakes Media Sensation I Am Invincible x Different To Mrs L Huddy
Canterbury JC Listed Welcome Stakes Avonallo Belardo x Real Angel Little Avondale Trust
Canterbury JC Group 3 Christchurch Casino 157th New Zealand Cup Dragon Storm Shocking x Prize Lady J C Wallis
Racing Tauranga Group 2 Gartshore Tauranga Stakes Concert Hall Savabeel x Classic Legacy Mrs J L Egan
Canterbury JC Group 1 Barneswood Farm 48th New Zealand 1000 Guineas Kahma Lass Darci Brahma x Distinctive Lass Nearco Stud Limited
Canterbury JC Group 3 Lindauer Stewards' Stakes Handicap Prince Oz O'Reilly x Royal Princess Mrs E, M S & R M Connors
Canterbury JC Group 3 Valachi Downs Canterbury Breeders' Stakes Aimee's Jewel Proisir x Aimee's Idol Suncroft Bloodstock
Canterbury JC Group 2 16th Coupland's Bakeries Mile Hypnos Reliable Man x Quality Dream G Harvey
Waikato RC Listed Legacy Lodge Sprint Mascarpone Shooting To Win x Fromage G Harvey
Canterbury JC Listed Brokerweb Risk Services Pegasus Stakes Wekaforce Showcasing x Spera J J, Mrs J P & L D Wallace
Canterbury JC Listed Metropolitan Trophy Robusto Zed x Adriatico Jomara Bloodstock Ltd
Canterbury JC Group 1 Al Basti Equiworld 48th New Zealand 2000 Guineas Aegon Sacred Falls x Toss Up Waikato Stud Ltd
Auckland RC Group 3 Jarden Stakes Fiscal Fantasy Skilled x Villa Igea Wingrove Park Pty Ltd
Feilding JC Listed Ricoh Feilding Gold Cup Mohaka Nadeem x Diplomacy E P Lowry
Counties RC Listed Haunui Farm Karaka Classic Siracusa Sebring x Corinthia Pencarrow Thoroughbreds Ltd
Wellington RC Group 3 Gee & Hickton Thompson Handicap Concert Hall Savabeel x Classic Legacy Mrs J L Egan
Canterbury JC Listed Christchurch Casino Spring Classic William Wallace Darci Brahma x Huluava P J & P M Vela Ltd
Waikato RC Group 3 Soliloquy Stakes De La Terre Reliable Man x Veva Girl G Harvey
Canterbury JC Group 3 War Decree Stakes Vitesse Bo Proisir x Cissy Bowen C R & I MacRury
Waikato RC Group 2 James and Annie Sarten Memorial Stakes Need I Say More No Nay Never x Bo Bardi Burnewang North Pastoral
Ashburton RC Group 3 Barneswood Farm Stakes 3YO Cornflower Blue Savabeel x Tiffany Yellow Waikato Stud Ltd
Hawke's Bay Racing Group 3 Red Badge Spring Sprint Hypnos Reliable Man x Quality Dream G Harvey
Hawke's Bay Racing Group 1 Livamol Classic Melody Belle Commands x Meleka Belle Mrs N M Leicester
Matamata RC Listed Matamata Cup Tavi Mac Tavistock x Bellaroof Mrs A C & H S McCallum, S A Sharrock & Est Late R J Fleming
Egmont RC Group 3 Taranaki Breeders Stakes Supreme Heights Jimmy Choux x Summer Heights P Culpan, Mrs J M & W J Ewen, J A McIntyre & Mrs M Reid
Canterbury JC Listed Canterbury Belle Stakes Matchmaker Makfi x Love Somebody Inglewood Stud (N.Z.) Ltd
Hawke's Bay Racing Group 2 Hawke's Bay Guineas Aegon Sacred Falls x Toss Up Waikato Stud Ltd
Hawke's Bay Racing Group 1 Windsor Park Plate Melody Belle Commands x Meleka Belle Mrs N M Leicester
Taranaki Racing Group 3 NZB Ready To Run Trainers Series Supreme Heights Jimmy Choux x Summer Heights P Culpan, Mrs J M & W J Ewen, J A McIntyre & Mrs M Reid
Hawke's Bay Racing Group 3 Breeders Gold Trail Stakes Miss Aotearoa Per Incanto x Danex T V Rider
Hawke's Bay Racing Listed El Roca - Sir Colin Meads Trophy Shezzacatch Savabeel x Elusive Nature T V Rider
Hawke's Bay Racing Group 1 Tarzino Trophy Callsign Mav Atlante x Raadisi Windsor Park Stud
Wanganui JC Listed Wanganui Guineas Only Words Sweynesse x Jungle Pago Explosive Breeding Ltd
Waikato RC Group 3 Northland Breeders Stakes Need I Say More No Nay Never x Bo Bardi Burnewang North Pastoral
Waikato RC Group 2 Foxbridge Plate Avantage Fastnet Rock x Asavant Mr W Calder & Mrs KN Calder
Canterbury JC Group 3 123rd Winter Cup Major Tom Red Giant x Letsgoparty BPA Bloodstock